Wpisz i naciśnij enter

Ako čistiť semišové topánky? Profesionálny sprievodca

Ako čistiť semišové topánk

Semišové topánky sú symbolom elegancie a štýlu. Tento materiál možno pokojne nazvať nadčasovým a odolným voči meniacim sa trendom. Starostlivosť o tento citlivý typ kože však nie je vôbec jednoduchá. Ak rozmýšľate, ako čistiť semišové topánky, tento návod je pre Vás. 

Semišové topánky – ako čistiť jemný materiál?

Semiš je druh kože, ktorý je známy svojou jemnosťou a zamatovou textúrou. Je veľmi náchylný na nečistoty a škvrny, preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Pri čistení semišu musíme byť vždy opatrní, aby ste nepoškodili jemné vlákna.

Toto je zoznam nástrojov a prostriedkov, ktoré budú užitočné v procese čistenia :

ako vycistit semisove topankysemišové topánky – ako čistiť jemný materiál

Ihneď po kúpe je vždy potrebné topánky impregnovať, na čo použijeme špeciálny vodeodolný prípravok. Vďaka tomu bude naša obuv odolnejšia voči trvalému znečisteniu a nebude náchylná na poškodenie.

Stojí za to dodať, že nástroje na čistenie semišu nepoškodzujú jemný materiál. Môže sa však ukázať, že so silnou nečistotou si neporadia. Potom budeme musieť použiť špeciálne čistiace prostriedky. Najobľúbenejšia je jemná pena, ktorá sa nanesie na látku a následne sa rozotrie. Nezabudnite to však urobiť opatrne a vždy začnite s malou plochou materiálu. 

Ako čistiť semišové topánky kefkou?

Proces čistenia začíname vždy kefou, ktorá nám umožní odstrániť nahromadené nečistoty. Kefujeme jedným smerom, aby sme vlákna opravili a vrátili im pôvodný vzhľad. Dôležité je, že zmena smeru kefovania môže negatívne ovplyvniť štruktúru jemného materiálu, preto stojí za to mať na pamäti toto kľúčové pravidlo.

ako čistiť semišové topánky kefkou

Guma na stieranie, čiže vynikajúci prostriedok na čistenie svetlého semišu

Malé škvrny a stopy je možné odstrániť špeciálnou gumou, ktorú možno bez problémov zakúpiť v predajniach obuvi. Nečistoty jemne zotrieme a snažíme sa materiál nepoškodiť. Nezabudnite, že tento nástroj je určený predovšetkým pre svetlý semiš. Je zaujímavé, že guma poskytuje naozaj dobré, viditeľné výsledky a osviežujúci účinok.

Handrička z mikrovlákna: tajná zbraň v boji proti špine

Ak máme topánky veľmi znečistené, môžeme použiť mierne navlhčenú handričku z mikrovlákna. Pamätajte však, že semiš nemôže byť úplne namočený, pretože to môže spôsobiť trvalé poškodenie. Zo skúseností vieme, že operácia s handričkou prináša veľmi dobré výsledky!

Ako vyčistiť silne zašpinené semišové topánky? Použite špeciálny sprej na semiš

Sprej na semiš je dokonalým riešením na odstránenie odolných škvŕn. Obuv nastriekajte zo vzdialenosti asi 20 cm a potom škvrnu jemne utierajte, kým nezmizne. Nezabudnite však vždy vyberať overené produkty, s osvedčeným zložením. Len vtedy si môžeme byť istí, že nám nepoškodia topánky.

špeciálny sprej na semiščistenie semišových topánok

Ako čistiť semišové topánky domácimi metódami?

Odporúčame však čistiť semišové topánky domácimi metódami opatrne a nepoužívať všetky metódy naraz.

Octový roztok

Vo väčšine domácností je ocot dobrý na všetko, tak prečo ním neskúsiť vyčistiť semišové topánky? Zmiešajte malé množstvo liehového octu s vodou a potom naneste roztok na topánky. Jemne vtierajte špongiou, kým sa škvrna neodstráni. Nezabudnite rozložiť pripravený prostriedok rovnomerne a nepoškodiť jedno miesto.

Školská guma

Ktosi raz povedal: "Ak funguje guma z obchodu, prečo neskúsiť známu školskú gumu na ceruzke?" Ukázalo sa, že mal pravdu a jemné nečistoty zo semišových topánok môžeme takto odstrániť. Táto metóda však bude fungovať iba vtedy, ak je škvrna suchá. 

Impregnácia, čiže ako zabrániť špine?

Po každom čistení semišových topánok odporúčame ošetriť ich vodeodolnou impregnáciou. Vďaka tomu budú v budúcnosti menej náchylné na nečistoty a poškodenie, a my sa tak budeme môcť dlhšie tešiť z ich dobrého stavu. Nezabudnite, že čisté a dobre udržiavané semišové topánky zaručujú štýlový a elegantný vzhľad. 

 

ako čistiť semišové topánky domácimi metódamidobre udržiavané semišové topánky

Dúfame, že vďaka týmto osvedčeným metódam bude Vaša obuv vyzerať ako nová dlhé roky.

10 módnych modelov topánok na sezónu jeseň-zima 2023/24
Poprzedni
10 módnych modelov topánok na sezónu jeseň-zima 2023/24
Elegantné pánske topánky k džínsom: ktoré modely sa najlepšie hodia?
Następny
Elegantné pánske topánky k džínsom: ktoré modely sa najlepšie hodia?