FUNKCIE OBUVI KEDYSI A DNES

Už tisíce rokov obuv plní veľmi dôležitú funkciu v živote človeka. Na začiatku bola používaná na ochranu nôh pred zimou, vlhkou a zranením. Postupne s časom obuv začala plniť estetické funkcie. Dnes je starostlivo vyberaná na vhodnu príležitosť a preto je ideálnym doplnením oblečenia.

PRVÉ ZMIENKY O OBUVI

Pôvodné topánok tvorili spletené trávy alebo nevypracovaná koža pripútaná na chodidla. Prvá zmienka o obuvi siaha približne do roku 3300 r. p.n.l. Bola to nepremokavá obuv vyrobená z jelenej kože s podrážkou z medvedej kože. Však vďaka nástenným maľbám v egyptských chramoch, môžeme sa dozvedieť, že už cca 1500 r. p.n.l. v Afrike na nohách sa nosili sandále vyrobené z papyrusu, ako aj z kože.

OBUV NA PRELOME VEKOV

Dnešné sandále s odhalenými prstami a chodidlami, ktoré sú viazané ramienkami majú svoj začiatok v Starovekom Grécku a Ríme. V staroveku okrem sandálov sa šila obuv zakrývajúca celé chodidla. Avšak zvláštny vývoj plnej obuvi sa uskutočnil v Stredoveku. Práve vtedy vznikla obuv o špicatých a úzkych tvaroch, tzv. „poulaine”. Však cca 1415 r. vedúcu úlohu začala hrať ľahko špicata obuv, ktorá sa už charakterizovala vhodnými proporciami. S koncom 1445 roku sa vracia móda na predlženú obuv. V 14. storočí vznikajú aj ľahké dreváky tzv. panelle. Keď sa menila móda na špicatú obuv, prišiel čas na obuv širokú ako plutvy, tzv. „kačacie zobáky”.

Okolo roku 1600 začali vyrábať mokasíny, ktoré boli nosené už Babylončanmi. Začiatkom 17. storočia do rovných topánok sa začali dokladať podpätky. V tomto čase ženská obuv mala priemernej veľkosti podpätok a často sa vyrábala z hodvábneho textilu. V polovici 17. storočia sa na koženej obuvi vyrezávali drobné ažúrové motívy. V tomto čase sa aj postupne menila mužská obuv. Od 50. rokov 17. storočia fungovala forma čižiem siahajúcich pod členky nohy s vyšším, predlženým a useknutým zvrškom s klenkom o obdĺžnikovom tvare. Diametrálna zmena štýlu obuvi sa datuje na rok 1972, kedy sa zmenšili podpätky, ktoré pomaly zmizli z dvornej módy. V tom istom čase hodváb bol nahradený výhodnejšou kožou, ktorá bola ľahko prístupná. Podpätky vrátili do módy v šesťdesiatich rokoch 19. storočia. Dámska obuv s vysokým zvrškom bola vtedy šnurovaná alebo zapínaná na gombičky. Ženská obuv sa dostala do tempa v 1. polovici 19. storočia, kedy prišla móda na vyššie topánky. Práve vtedy úlohou ženskej obuvi bolo zdôrazniť štíhlu siluetu. Veľmi dôležite v navrhovaní módy boli: farba, vzorky a detaile.

VÝROBA OBUVI KEDYSI A DNES Od vekov sa obuv vyrábala ručne. Mechanická výroba obuvi sa začala v 1845 roku vynálezom stroja na zošívanie zvrškov obuvi. Ďalší pokrok v oblasti výroby obuvi tvorí kolíkovací stroj, využívaný na zošívanie zvršku ku podošve. Zavedenie modernej technológie ako aj špecializovaných obuvníckych strojov ovplyvnilo výrobný čas. Dávnejšie vyrobenie len pary obuvi trvalo celý jeden pracovný deň. Súčasne je to neprimerane väčšie množstvo.

 • Globálna značka
  Viac ako 180 obchodov v cele Európe
 • Dbáme o kvalitu
  Naše produkty sú vyrobené v Európskej Únií
 • Spoločnosť s tradíciou
  na trhu 27 rokov
 • Uznávaná značka
  Veľa ocenení pre Wojas produkty